Patasana – Ahmet Ümit

0
1411

Ahmet Ümit’in 2000 yılında yayınlanan ve mutlaka okunması gerektiğini düşündüğüm bir polisiye romanıdır.

Kitabın Cep Boy hali 9,90 TL olmasına karşın indirim ile 6,90 TL’ye alarak makul bir bütçe ile ihtiyacımı karşılayarak kitaplığıma eklemiş oldum.

Kitabın adı olan “Patasana” Hititli saray yazmanının adından gelmektedir.

Gaziantep yakınlarında bulunan Antik Hitit Kentinde yapılan kazıda 3000 yıl öncesinde kitaba adını veren karakter “Patasana”na tarafından yazılmış olan 28 adet tablet bulunuyor. Tabletlerin bulunmasıyla cinayetler başlıyor.

Cinayetlerin git gelinde katili bulmaya çalışırken aynı zamanda Hititlere, Asurlulara kadar Fırat Nehri kıyısında yaşanan tarihin derinliklerine inmiş oluyorsunuz. Tarihin derinliklerinde Patasana’nın 28 adet tabletini, itiraflarını, aşkını 28 ayrı bölümde okumanın tadına varıyorsunuz. Kısacası aynı anda iki farklı tarihi okuyorsunuz.

Savaşlara, batıl inançlara, ermeni olaylarına eleştirisel yaklaşım çok yerinde ve tadında olmuş.

Kitap aynı zamanda, terör örgütünün doğu halkına yaşattıklarına değinerek, Osmanlı dönemindeki İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Ermenilere davranışlarını çok güzel kaleme alıp, her ne sebeple olursa olsun ırk, din, dil görüşler, düşünceler farklı olsa bile ölen insan olmaması gerektiğini anlatmış.

Ahmet Ümit kitaplarında olduğu gibi bu kitapta her zaman ki gibi oldukça sürükleyici, meraklandıran, derin hisler uyandıran, buram buram tarih kokan çok beğendiğim bir kitap olmuş. Birden fazla dile çevrilmeyi gerçekten hak etmiş.

Bu kitabı “okur musun, tavsiye eder misin?” diye gelecek sorulara verecek en basit cevabım, mutlaka okuyun derim.

Ahmet Ümit’in Bab-ı Esrar isimli kitabından sonra bu kitabı da diğerlerine göre çok ilgimi çektiğini de dipnot olarak belirtmek istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here