Kukla – Ahmet Ümit

0
1309

Ahmet Ümit’in 2002 yılında ilk basımı yapılmış olan bu kitap akıcı olmasına rağmen, okurken bazı sayfaları beni yavaşlattı, gereksiz uzatılmış, sıkıcı paragraflar ile karşılaştım ve hızlıca geçmesini düşündüm. Yazar kitabın karakterinin kişilik özelliğini derinden işlemeye çalışıyor olsa da

Örneğin karakterin kendi kendisiyle uzun uzun konuşmaları, kendi ile konuşmalarındaki kararsız kalışları bazen sıkıcı oluyor.

Kitabın tamamı böyleydi demek çok yanlış bir yorum olur. Kitabın kalın hacmine aldanmayın, bilakis son derece akıcı, açıkça belirtmem gerekirse ciddi ciddi merak uyandıran, sürükleyici bir polisiye kitabıdır. Nasıl başladığım nasıl bitirdiğimi anlamadım. Sizde anlamayacaksınız.

Kitapta yazar olayları işlerken, kitabın karakteri ile birlikte beyin fırtınası yaptığım anlar çok oldu. Bu yönü çok iyi, insanı zaman zaman düşündürüyor, derinlere dalıyorsunuz buda zihni diri tutuyor.

Yakın tarihimizde yaşanan Susurluk olayına, 1970-80 yıllarında yaşanan sağ ve sol olaylarına derin devlet ve devletin içinde oluşan yasadışı gruplara değinmesi kitaba olan merakı arttırıyor. Buna paralel olarak, kitapta işlenen konulardan biride gazetecilerin yaşadığı sıkıntılar, entrikalar, cinayetler kaleme alınarak Türkiye gerçeğine gönderme yapılıyor. Tüm bunlarla birlikte okunmasını kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Ahmet Ümit’in okumuş olduğum birçok kitabında sonunu tahmin edememiştim. İlk defa bu kitabında sonunu ve karakterin kim olduğunu bulma imkânım oldu. Yazarın son kitaplarından geriye doğru okuduğum için, bu kitabının Ahmet Ümit’in ilk kitaplarından olduğunu, tarzının ilerleyen zamanlarda değiştiğini okurken fark edebildim.

Sonuç olarak; ben okurken oldukça keyif aldım, beğendim. Kitap için alınır mı? Okunur mu? Tavsiye eder misin? Gençlere uygun mu? Gibi sorulara vereceğim cevap evet olurdu.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here