Kitap Hırzısı – Markus Zusak

0
1246

Kendi dilinde adı The Book Thief olan Kitap Hırsızı, Avusturyalı ödüllü yazar Markus Zusak tarafından kaleme alınarak ayrıca sinemaya da uyarlanmıştır.

Kitap Nazi Almanyası’nda geçmekte olup, savaşı, ölümü yoğun bir şekilde anlatmaktadır.

Yazarın kendi dilinde çok beğenilen, oldukça akıcı olduğu söylenilen, merak uyandıran bir kitap olduğu görüşleri baskın olmasına rağmen, ben kitabı çok akıcı bulmadım. Bazı bölümler beni zorladı. Samimi olarak belirtmem gerekirse; çabuk geçmek istedim ama kitabın anlam bütünlüğünün bozulmaması için sabırla ve dikkatle okumak zorunda kaldım.

Kitabı genel anlamda dikkatli ve sakin okumak gerektiğini düşünüyorum. Emin değilim ama sebebinin çevirinin iyi olmadığından kaynaklı olabilir. Her hâlükârda kitabın konusu çok ilgimi çekti, çok farklı bir hikâyesi var, çok beğendim, zaman zaman duygulu anlar yaşamadım desem yalan söylemiş olurum.

Kitabın ilk sayfalarında yazarın tarzına alışmakta ve kitabı algılamakta zorlansanız da, sonra taşlar yerine oturuyor, yazarın tarzına alışıyorsunuz. Kitabı kim anlatıyor başlarda anlayamıyorsunuz. Anlatıcı olacakları önceden söyleyip sonra anlatıyor, mesela ölecek kişiyi önceden bilmenize rağmen öldüğü zaman yine duygulu anlar yaşıyorsunuz veya başına geleceğini biliyorsunuz ama geldiğinde sanki yeni öğrenmiş gibi oluyorsunuz. Çok farklı bir tarz ve çokta güzel olmuş. İlgimi çekti.

Çok fazla spoiler vermek istemeden şunu söylemek istiyorum. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarda ilk defa kitabı anlatanın, ruhu teslim almaya gelen ölüm meleği (Azrail) gibi bir karakter olmasıyla karşılaştım ve bu çok ilgili çekti. Buda kitaba fark katmış.

Sonuç olarak Martı yayınevine bir şey diyemeyeceğim farklı bir yayınevi veya başka bir çevirmen ile kitabı tekrar okumak isterim. Eğer öyle bir durum söz konusu olursa kesinlikle aynı kitabı tekrar satın alıp okuyabilirim. Ayrıca filmini de temin edip acil bir şekilde izlemek istiyorum.

Bu kitabı tavsiye eder misin şeklinde soruya bence diyerekten vereceğim cevap kesinlikle evet olurdu.

Son not:

Günümüzde kitap elimize bedava gelse, her yanımız kitap olsa bile okuma kültürümüz zayıf, burada bir kitap uğruna, okuma aşkı uğruna nelere katlanıldığını göreceksiniz. Bir babanın, kızına kitap okumaya yönlendirmeleri müthiş. Bu bir hikâye olduğuna göre, demek ki Almanya’da Hitler döneminde okumak çok önemli bir yere sahipti. Aynı dönemlerde ülkemizde okumak nasıldı merak etmiyorum desen yalan olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here