Deliduman – Emrah Serbes

0
1268

“Her Temas İz Bırakır” isimli romanı Polisiye dizi Behzat Ç. olarak uyarlanan yazarın okuduğum ilk kitabı “Deliduman” oldu.  Henüz “Her Temas İz Bırakır” isimli kitabını okumadım.

Üzülerek söylüyorum ki kitabı genel anlamda beğenmedim. Aslında beğenmek kavramı kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimileri beğenir, kimileriyse beğenmez. Benimde beğenmediğim kitaplar mutlaka olacaktır. Peki, “Beğenmediğin kitabı niye tanıtıyorsun?” diyenleri duyar gibi oluyorum.

Hep beğendiğim kitaplar hakkında düşüncelerimi iki satır yazmak doğru olmaz.

Emek verilerek kitap haline getirilmiş bir çalışmayı çok fazla eleştirmek doğru olmayacağını düşünerekten ve her ne kadar kitabı beğenmemiş olsam da, yazarların bir kitap yazmak için ne kadar büyük emek verdiklerini göz ardı etmem mümkün değil.

Emeğe saygıdan ötürü kitabı sonuna kadar okudum ve düşüncelerimi birkaç cümle ile olsa da yazmamın yerinde olacağını düşündüm. Bunu paralel olarak olumlu yanlarını da cümle aralarında dile getirmek istiyorum.

Hemen olumlu bir yanına söylemem gerekirse, okurken sonunda ne olacağını da merak etmedim desem yalan olur.  Kitap okurken hızlı bir şekilde adapte olarak, akıcı ve hızlı bir şekilde okuyabiliyorsunuz.

Taksim gezi olayları esnasında yaşananları kaleme alması, Gezi olaylarına vurgu yapması merak uyandırıyor.

Kitabın karakteri Çağlar İyice’nin üslubu ve karakteri okuyucuyu romandan uzaklaştırabiliyor. Fakat yine de romanı bitirmek istiyorsunuz çünkü sonunda ne olacak şeklinde düşündürme konusunda başarılı olmuş.

Çağlar’ın bazen aklı başında duruşları sebebiyle ilerleyen sayfalarda üslubu ve karakterinin düzeleceğini ümit etmeme rağmen hayal kırıklığına uğradım.

Kitabın sonunda bu muydu yani dedim. Farklı bir son bekliyorsunuz, hiçbir şey olmamış gibi bitiyor.

17 yaşında bir çocuk olan Çağlar’ın aile düzeni, yaşadığı sosyal çevresi ve psikoloji bozuk. Bu sebeple olsa gerek kendisi küfürbaz, saygısız, sürekli sokak ağzı diye tabir edilen argo kelimeler konuşan bir ergen.

Dayısına, annesine, babasına ve çevresine karşı sürekli küfürlü, seviyesiz ve saygısız konuşmayı kendine meziyet bilmiş bir karakter.

Aynı şekilde 9 yaşındaki olan kız kardeşi de yaşına uymayan üslup sergilemektedir. Bu davranışları dolayısıyla kötü örnek teşkil edecek bölümler çok fazla. Kısaca örnek vermek gerekirse, alkol, sigara, kızlarla yaşadıkları bölümler, konuşmalar olumsuz örnek teşkil ediyor.

Çağlar’ın en yakın arkadaşı mikrop lakaplı Cengiz’de kitabın sonlarına kadar olgun davranışlar sergiliyor olmasına rağmen, bir gün Çağlar ile terasta bira içerlerken, yatalak olan babasının Cengiz’e seslenmesi üzerine, niye beni çağırıyorsun diye yatakta yatalak olan babasını, sebepsiz, öldüresiye dövmesi, ağızını burnunu kanatması, bütün nefretin üzerine toplanmasına sebep oluyor. Alkollüydü, sarhoştu kendinde değildi diyenler olabilir ama öyle olmadığını kitabı okuduğunuzda net anlayacaksınız. Belki yazarın bir bildiği düşüncesi vardır ama bence olmaması gereken bir sahneydi.

Sonuç olarak; Yazarın affına sığınarak okuyucuyu tatmin etmek kolay değildir ama ben beğenmedim, tavsiye eder misin sorusuna vereceğim cevap hayır olurdu.

Kitap Tanıtımından:

On yedi yaşındaki Çağlar İyice konuşuyor. Kız kardeşi Çiğdem’i, onu meşhur etme ümitlerini, belediye başkanı dayısını, yakın arkadaşı Mikrop Cengiz’i, taşra muhabbetlerini, depresyonun eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutamadığı dedesini, hatırlarken kahrettiği babasını anlatıyor. Deliduman, dermansız ve güdük bir ilçeden haykırmaya başlıyor, İstanbul’a uzanıyor. Çocukluğumuzun, hatıralarımızın ve bütün sokaklarımızın üzerinden dangır dungur geçen imar ve para iştahına lanet! Riyakâr dünyaya, Allahsız sermayeye, martılara, küçük bir kızın kalbini kıranlara isyan ediyor. Barikatların arkasında, soluk soluğa, yapayalnız, erken kaybeden bir delidumanın öfkesini çemkiriyor. Emrah Serbes, zamanın ruhunu, Gezi’nin isyancılarını, hürriyetleri için öksürenleri, yerinde duramayanları, küfredenleri, ağlamayı unutmak için yumruğunu sıkanları resmediyor. Deliduman, büyük zamanın ve her zaman kenarda kalanların romanı.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 350
Baskı Yılı: 2014
Yazar: Emrah Serbes
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 350

İlk Baskı Yılı : 2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here