Beyoğlu’nun En Güzel Abisi – Ahmet Ümit

0
1331

Polisiye roman alanında, ülkemizde en çok bilinen yazarlardan olan Ahmet Ümit “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” isimli kitabıyla okuyucularını Beyoğlu’nun Tarlabaşı semtine götürüyor. Rahatlıkla diyebilirim ki; yazar bu kitabında Tarlabaşı semtini, pavyon gecelerini, hayat kadınları, evsiz barksız tinerci çocukları, mafya, kumar ve benzeri gibi yaşanan karanlık hayatları resmederek, zaman zaman duygusal bir atmosferde, aşk, dram ve cinayet üçgeninde yaşanan olayları okuyucularına aktarmaya çalışıyor. Bence konuyu okuyuculara aktarmada başarılıda olmuş.

Yazarın “İstanbul Hatırası” isimli kitabını da okurken tahmin ettiğim hususlar, kitabın finalinde çöp oldu ve finalde beklemediğim bir son ile karşılaşmıştım. Bu kitabında finalini tahmin edemedim.

Ayrıca kitabın polisiye olup, konusunda hiçbir benzerlik olmamasına rağmen beni, yazarın daha önce okumuş olduğum “Sis ve Gece” isimli kitabı gibi etkiledi.

Yorumlarda kitabı beğenmeyenler, abartılacak kadar değil diyenler, aceleyle yazılmış olduğunu belirtenler, yazarın kendini övmüş olduğunu söyleyenler olmuş ama her insan, her okuduğu kitabı beğenmeyebilir. Bazı kişiler okurken içinde kendini bulur, hatıraları canlanır, kitabın bazı sahneleri okuyucuda farklı hisler uyandırır, bazı okuyucularda beğenmez saygı göstermek gerekiyor. Benimde beğenmediğim kitaplar oluyor, bende uygun bir dil ile beğenmediğim noktaları yorumlarımı yazarken belirtmeye çalışıyorum. Emek veriliyor. Bir roman çok zor kitaplaşıyor. Yapıcı olmak gerekir. Tabi bu benim bence diyerekten yaptığım yorumdur. Herkesin görüşüne saygı göstermek gerekiyor.

Genel anlamda yazarın kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da yazım dili akıcı ve sade olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ahmet Ümit’in kitapları okutuyor, üslubu sade, kalemi iyi, merak uyandırıyor, sürüklüyor.

Tavsiye eder misiniz diye sorulan soruya vereceğim cevap okunabilecek güzel bir kitap olurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here