Başarılı olmak için baban zengin mi olmalı?

0
547


Başarı emek vere vere kazanılır. Başarı bir anda Alaattin’in sihirli lambasını ovuşturarak veya sihirli değneği değdirerek olmaz. 

Birçoğumuz başarıyı böyle sanıyoruz. “Baban zengin olacak arkadaş.” “Şansın olacak”, “Yağ yakmayı bileceksin” ve daha neler neler. Ben yağları, bir tek spor yaparak yakmayı biliyorum  arkadaş başka şekilde bilmem. 

Lami cimi yok. Başarılı olmak için arı gibi çalışmak gerek. Ne demek bu arı gibi çalışmak. Baş+Arı=Başarı. 

Başarı, çay gibi demlene demlene olur. Keşke öyle bir anda olsaydı. Her cümlenin sonuna “saydı” eklemek yerine “rağmen” kelimesini özümsemek gerek. Şunu anlatmaya çalışıyorum. “Babam zengin olSAYDI”, “Benim de şansım çok olSAYDI”. Oysa ki “Babam zengin olmamasına rağmen” ve “Şansım olmamasına rağmen başarılı olacağım”. 

Buna paralel olarak, her şeyi bilen benimden ziyade. Daha neler öğrenebilirim. Verilen işlerim bitti demekten ziyade daha başka ne yapabilirim demek gerekiyor. Unutma en büyük cahillik öğrenme isteği bittiğinde başlar. 

Özetlemek gerekirse; sürekli gayret etmek, büyük düşünmek, olmazların peşinden gitmek gerekiyor. Başarı, farklı beyinler aynı amaç etrafında birleşirse olur. Başarı yolunda koşarken mesai arkadaşlarınızı manipüle etmeyin. Ayakkarının altına muz atmayın. Onları merdiven olarak kullanıp başarı merdivenlerini tırmanmaya çalışmayın. Gruplaşmalar yaparak birilerini tutup, diğerlerini atmayın. Gerçekten kendiniz iş yapın, başkasının başarısının baba adayı olmaya çalışmayın. Yok ben dinlemem dersek kendimizi kandırırız. 

Özverili, hoşgörülü, ahlaklı, emek veren ve erdemli arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum.

Soner YENİMOL

26.06.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here