1+1=2 değil 11 eder.

0
746

Büyük işler birkaç insanın bir araya gelmesi, el ele tutuşması, omuz omuza ve gönül gönüle vermesiyle bitirilebilir. Kimse tek başına başarılı olamaz. İstersen dünyanın en zeki ve en güçlü insanı, ister Boğaziçi, istersende ODTÜ mezunu olabilirsin. Takım olamazsan büyük işleri hafifletemezsin. İyi bir takım lideri, iyi bir dinleyici olmalı ve bunu ekibine hissettirmelidir. Bunun yanısıra iyi bir lider sosyal bir insan olmalı ve yeri geldiğinde ekibindeki kişilerin özel durumlarıyla da ilgilenebiliyor, sevgi hattını kurabiliyor olmalıdır.

İyi bir lider ekibine gemi yapmayı öğretmeyip, uzak denizlerin aşkını aşılarsa, beraber olduğu ekip donanma kurar. Zirvede manzara güzeldir ama rüzgar sert eser. Sert rüzgar esen yerde piknik yapmak zor olur.

Karşı tarafı dinlediğini söyleyerek “sadete gel, eee nereye bağlayacaksın, sonucu bekliyorum” şeklinde cümlelerle karşıdakinin dikkatini dağıtarak ve ne anlattığı ne olursa olsun hayır demek için bekleyen veya cevaben ön yargılısın, alıngansın vb. gibi sözler sadece karşı tarafı demoralize etmek, kalbini kırmak dışında hiçbir işe yaramaz. “Kurşun mu sıktık arkadaş, hemen öyle kalp kırılır mı?” demeyin.

Kimse her mesleği iyi bilemez sadece bildiğini zanneder. En büyük cahillik bildiğini zannetmektir. Ben en iyi bilirim şeklinde bir liderlik anlayışı takımdaki diğer kişilerin kendini değersiz hissetmesine sebep olur.

Çok basit ve klişe bir örnekle herkes manav olsa kasap kim olacak ve eti kim kesecek. Herkes göz doktoru olsa kalp ameliyatını kim yapacak. Örnekler çoğaltılabilir. Dolayısıyla Lider ekipteki kişilerin yaptıkları ve yapacakları işleri dikkatle dinlemeli, vakit ayırmalı, iyi anlamalıdır. Karşısındaki kişinin yaptığı işin önemini kavrayamayan lider, kendi işinin önemini kaçırır.

Çünkü dinlemek erdemliktir. “İşini anlatmana gerek yok, biz görürüz, biz biliriz, sen işine bak, işin değil mi yapacaksın tabi, ben mi yapacağım, işin ne” gibi cümleler sisteme zarar vermenin yanısıra karşıdakinin tüm aidiyet duygusu ve motivasyonunu yıkıma uğratır.

Bir lideri yalnız bırakan ego ve kibirdir. Buda onu başarısızlığa ve yalnızlığa iter. Dolayısıyla tevazu ve alçak gönüllülük bir liderin otoritesinden ödün vermek demek değildir.

Ekibini üstü kapalı tehdit eden liderin daha sonra başarı ve motivasyon içeren süslü sözler söylemesi güveni zedelemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Sonuç olarak, iyi bir ekipte bir kişi diğer bir kişiyle yan yana geldiğinde 1+1=2 değil 11 eder ve bir kişi daha eklendiğinde 111 olup ekip olma ruhu katlanarak gider. Ama içten içe tehdit içeren üstü kapalı veya gönül kırıcı sözler ancak kişilerin enerjisini sıfırlar ve sıfırı hangi sayıyla çarparsan sonuç hep sıfır olur.

16.07.2020-23:30

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here