Zemheriden Sonra Gelen Bahar – Soner Yenimol

0
1456

Günlerden 19 Mart Pazar, hava soğuk, dışarıda rüzgâr adeta insanları uçuruyor. Dedelerimizin hava durumu raporu olarak verilen Zemheri ayındayız. Bilmezdik biz o zaman hava durumunu. Bazı bilgilerde Zemheri ayının daha erken çıktığı söylenilse de, ötesi bahar olan zaman ve 22 Mart ile çıkar derdi dedem. Yılın en soğuk üç ayı olarak biliniyordu. Dedem, Zemherinin son altı gününde kış mevsiminin en soğuk günleri olacağını söylerdi. Şuanda dedemi tekrar duyar gibiyim. Uyan dede bak şuan Zemherinin son günleri ve hava buz gibi. Şimdi hayatta olsaydın sıkı giyinin de buymayın (üşümeyin) derdin.

Zemheri aylarında geceler daha uzun olur derdi dedem. Bazıları gece daha çok uyuduğumuz için sevse de kış ayını, belki daha fazla uyuyoruz ama gündüzümün çabuk bitiyor. Hava hep kapalı, karanlık ve bulutlar kurşun rengini almış, güneş sanki küsmüş ve sanki geri çekmiş kendini dünyamızdan.

Zemherinin veda edişiyle, ilkbaharın gelişi mutluluk veriyor insana. Yaz gelince, İstanbul’un trafik keşmekeşinin azalacağı, okulların kapanacak oluşu, her gün trafiğe girecek on binlerce servis minibüslerinin olmaması, çocukları okula yetiştirme, okuldan alma telaşlarının bitecek oluşunu düşünmek bile rahatlatıyor insanı.

İlkbahar ile birlikte, Paltoları giymeyerek sade bir gömlek ile işe gideceğimiz, sabahları serin olmayan güneşli havalara uyanacağımız, denizin, güneşin, pikniğin, mangalın hayallerine yaklaştığımızı bilmek insana mutluluk veriyor.  Havalar ısınmaya başlıyor, ölmüş olan çiçekler ilkbahar ile yeniden diriliyor, yapraklarını döken ağaçlar yeniden yeşilleniyor.

İlkbaharın gelişiyle, günlerin uzun, neşeli, pırıl pırıl olduğu bir mevsim bizi bekliyor. Sokaklar, sahiller, yeşil alanlar insanlar ile dolacak, sanki herkes dertleri geride bırakmış ve yepyeni bir hayata başlamış olacak. Kelebekler günü yaşamak için koşturacaklar, kimseyi üzmeyecek, kırmayacak, bütün güzel sözleri söylemek için acele edecekler, vakit kaybetmeye lüksleri olmayacak çünkü bu kısacak ömürlerinde farklı davranmaya vakitleri olmayacak. Belki aşkı yaşamaya fırsat bulamayacaklar. Kötülükleri düşünmeye fırsat bulamayacaklar.

Aslında bizimde farkımız yok diyebiliriz Kelebeklerden. Hayat kısa, kimse ne zaman öleceğini bilmiyor. Bu bilinmezlik içinde, kimseyi üzmeye, kırmaya gerek yok. Bütün güzel sözleri söylemek için acele etmek gerek yeni bir ilkbaharda. Tıpkı ölmüş olan çiçeklerin yeniden doğması gibi. Yeniden doğmalı, hayata yeni bir başlangıç yapmalıyız. Kötülükleri bir kağıda yazıp atmalıyız hayatımızdan, yeni açacağımız temiz sayfalara iyilikleri yazmalıyız.

Sonsuz saygı ve doyumsuz sevgilerimle

Soner Yenimol, 19.03.2017 Pazar

Kapak Fotoğrafı : Soner Yenimol (Bolu, Gölcük)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here