Yüreğinin Götürdüğü Yere Git – Susanna Tamaro

0
605

Susanna Tamaro’nun ilk okuduğum kitabının adı “Kitaplardan Korkan Çocuk” olmuştu. Kitabı, kızımın öğretmeni tavsiye etmişti ve bütün öğrencilerinin almasını sağlamıştı. Bende de çocuklarıma aldığım kitapları okuma hastalığı var. Susanna Tamaro ile bu şekilde tanıştım.

Daha sonra okuduğum kitabı “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” oldu. Kitap mektup dilinde yalın ve akıcı bir dille yazılmış. Anneannenin, torununa yazdığı ve birlikte yaşadıkları anları duygusal bir çerçevede anlatıyor. Tavsiye ederim.

Tanıtımından

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, seksen yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşur. Alabildiğine yalın, gündelik konuşma diliyle yazılmış bu sevgi dolu mektuplar, hem bir iç döküş, hem de bir bilgenin vasiyeti niteliğinde. Yaşlı büyükanne, bu mektuplarda, kendisinin ve kızının dokunakl? yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşmayı da birlikte yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olmuş değerler karşısında hissettiklerini, torununa sevgiyle aktarmaya çalışan bu yaşlı kadın, gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken şöyle diyor: “Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yaptığımız yolculuktur; o özgün çağrıya kulak vermeli, yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz.”
Susanna Tamaro’nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 158
Yazar: Susanna Tamaro

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here