Strese Çözüm

0
980

Sabahlari bes dakika Gülümseyerek beyninizi uyarin. Gülmek hem bedeniniz, hem de ruhunuz için etkili bir ilaçtir.

Gerildiginizi hissettiginiz anda bir kahkaha atin. Bu sizi daha mutlu etmekle kalmaz, ayni zamanda endorfin seviyenizi yükselterek bagisiklik sisteminizi de güçlendirir. Entelektüel performanizini artirmasi da cabasi.

Toplantidan önce 10 dakika Vücudunuza masaj yaparak tansiyonunuzu düsürün. Aromaterapi uzmanlarina göre, aninda ise yarayan iki temel kendi kendine masaj teknigi mevcut. Ilkinde bas parmaginizi kas kemiginizin alti ile gözkapaginizin üstüne yerlestirip, isaret parmaginizla elmacik kemiklerinizin üzerine bastiriyor ve her iki parmakla birkaç dakika boyunca 8 çiziyorsunuz. Ikincisinde ise elinizde, bas ve isaret parmaklariniz aarsinda bulunan akupresür noktasina bastirip, hafifçe masaj yapiyorsunuz. Gevsemenizi ve daha enerjik olmanizi saglayan, agrilari ve stresi azaltan bu ternigi gün için içinde her iki elinize de uyggulayin.

Ögle yemeginden sonra 15 dakika

Meditasyonla konsantrasyonunuzu artirin ve gençlesin. Akliniz sürekli, yetistirmeniz gereken raporlar ve sabahki toplantida alinan kararlarla mesgulken, içinde bulundugunuz ana odaklanmaniz pek kolay olmaz. Bu durum, ögle yemeginin ardindan ortaya çikan enerji düsüsüyle daha da zorlasir. Çözüm mü? Herkese bir stres savas olan medistasyon sayesinde, basit bir egzersizle bile zihin yükünüzü bosaltabilir, zekanizi keskinlestirebilirsiniz. Üstelik bunun için yoga matina ve los bir odaya da ihtiyaciniz yok.

Sandalyenizde rahat bir pozisyona geçmeniz, gözlerinizi kapamaniz ve derin bir nefes almaniz yeterli. Bu esnada, nefesinizin vücudunuzun iinde diyaframa kadar yol alisini ve sonra agzinizdan geri çakisini gözünüzün önünde canlandirmayi deneyin. Sonra midenizde bir mum yandigini hayal edin; aldigniz her nefeste alevi titresin. Bu alevin güçlü bir sekilde parladgigini düsünün ve ona bakarak, “ben basarili ve güçlü biriyim” deyin. Ardindan derin bir nefes alin ve mumu üfleyin. Gözlerinizi açtiginizda kendinizi daha tetikte ve tazelenmis hissedeceksiniz.

Kaynak:Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here