Sabahları dinç uyanmak için 10 ipucu

0
691

Sabah yorgun, halsiz, ve keyifsiz olarak yataktan kalkmak dünyanın zor işlerinden birisi. Sosyal değişimler ve teknolojik gelişmeler bu sorunun başlıca nedenlerinden. Bu problemi çözmenin bazı püf noktaları var. İşte, sabah dinç uyanmanın 10 yolu.

Sosyal yaşamdaki değişiklikler ve teknolojik gelişmeler gecenin de artık gündüz gibi yoğun bir şekilde yaşanmasına yol açıyor. Bu durum uyku kalitesini bozuyor, yataktan mutsuz, üzgün ve yorgun kalkmamıza sebep olurken buna paralel olarak enerjimizi azaltarak, duygusal durumumuzu ve sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Gün içinde düşünme, odaklanma ve problem çözme gibi becerileri verimli kullanabilmek için uyku kalitesine özen göstermek büyük önem taşıyor.

Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmaya önem verin.

1) Hafta sonları da dahil olmak üzere yatma ve kalkma saatini mümkün olduğunca aynı saatlerde olmasına dikkat edin.

2) Uyku için kendinize yeterli süre ayarlamaya çalışın. İhtiyaç duyulan uyku süresi kişiler arası farklılıklar gösterse de, ertesi gün dinlenmiş uyanmak için ihtiyacınız olan ortalama uyku süresi 7-8 saattir.

3) Yatak odanızın karanlık, sessiz ve serin olmasını sağlayın. Uyuduğunuz odanın içinde bulunan elektronik cihazları kapatın, kalın perdeler kullanarak ışığı engelleyin. Mümkünse dışarıdaki seslerin odaya girmesini engellemeye çalışın. Sabah kalktığınızda perdeleri açın. Gün ışığı uyanıklığa daha çabuk geçmenize yardımcı olacaktır.

Uyumadan önce kitap okuyun

4) Uyku öncesi ılık bir duş almak ya da kitap okumak gibi alışkanlıklar edinin.

5) Uykudan bir – iki saat önce televizyon, bilgisayar, akıllı telefon gibi parlak ışığa sahip cihazları kullanmayı bırakın. Bu tip ekranların yaydıkları ışık, beyinde melatonin adlı uyku getirici hormonun salgılanmasını engeller, uykunuzun gecikmesine neden olur.

6) Yatmaya yakın egzersiz yapmaktan kaçının. Yatmaya yakın yapılan egzersiz metobolizmayı harekete geçireceğinden uykuya geçme sürenizi uzatacaktır. Gün içinde egzersiz yaparak uykunuzun düzenlenmesine yardımcı olun.

7) Kafeinin vücuttan atılımı kişisel farklılıklar gösterebileceğinden, kafeinli içecekleri mümkün olduğunca azaltın, akşam yemeğinden sonra hiç almayın.

Yarım kalan işleri yatak odasında yapmayın.

8) Gün içinde bir kez yapılacak şekerleme (20 dakikadan daha uzun olmadığı sürece), gece uykusuna yardımcı olacaktır.

9) Yarım kalan işleri yatak odanızda yapmayın. Bir süre sonra yatak odası yarım kalan işleri akla getireceğinden kaygı duyulan bir yer olarak hatırlanmaya başlanacaktır.

10) Uykunuz gelmediği zamanlarda yatakta uykuyu beklemek yerine kalkıp az bir ışıkta kitap okuyun, dinlendirici sakin bir müzik dinleyin. Televizyon izlemeyin. Televizyon izlerseniz programın içeriğine göre planladığınızdan daha fazla televizyon karşısında kalmak zorunda kalırsınız. Sonuçta bu durum uykunuzun daha da açılmasına neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here