İletişimde BEN – SEN ve O Dili Nedir? – Soner Yenimol

0
1220

İletişimde BEN, SEN ve O dili olmak üzere üç dil vardır. Bunların içinde BEN dili en mütevazı olanıdır. SEN dili ise BEN dilinin tam tersi suçlayıcı bir dildir. O dili ise BEN ve SEN diline göre çok tehlikeli bir dildir. Eşler arasında problemlerin çoğunluğu çiftlerin O dili ile SEN dilini sıklıkla kullanmasından ileri gelmektedir. Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; O dilinde olaylar üçüncü kişilere dayandırılır. Örneğin; “Annen dedi ki” , “Baban dedi ki” , “Seninde annen demişti ki” , “O dedi ki”, “Şu dedi ki”…  şeklinde çatışma esnasında orada olmayan üçüncü kişiler soruna katılarak problemin çok daha büyümesine sebep olunur. O dili çok tehlikeli ve kesinlikle uzak durulması gereken iletişim dilidir.

O dilinden sonra aile içi iletişimde sıklıkla kullanılan ve suçlayıcı bir dil olan SEN dili de çok görülmektedir. Çiftler kendi aralarında veya çocuklarına sürekli SEN diliyle hitap etmektedirler. Sen dili iletişimi engeller, sen dili kızgınlık ifadesidir. Örneğin: “SEN zaten hep böylesin.”, “SENİN bu hareketlerinden hiç hoşlanmıyorum.”, “SEN hiç güzel yemek yapmıyorsun.”. Burada SEN dilinden ziyade en mütevazı dil olan BEN dili aile içinde hayat kurtaracak sihirli bir dildir. Yukarıdaki örneklerin yerine; “Senin bu hareketlerinden hoşlanmıyorum, böyle böyle veya şöyle şöyle yaparsan BENİ çok mutlu edersin”, “Senin bu davranışın beni incitti.” vb. gibi… cümleler kurulabilir.

Çocuğumuza “SEN hiç ders çalışmıyorsun.”, “SEN tembelsin” gibi SEN dili ile konuşmanın yerine “Derslerini düzenli yaparsan BENİ çok mutlu edersin”, “Her akşam aynı şeyi tutturuyorsun oyun oynayalım diye! Benim yorgun olacağım hiç aklına gelmiyor değil mi? Yaramaz ve şımarık bir çocuk gibi davranıyorsun!” yerine “Kendimi bu akşam çok yorgun hissediyorum canım, istersen oyun oynamayı başka bir akşama erteleyelim.” yine “Sen ne dağınık, pasaklı bir çocuksun? Şu odanın haline bak” yerine “Yavrum akşama kadar evin işlerini yapmaktan bitkin düşüyorum, bir de odanı böyle dağınık görünce sinirleniyorum” Eşimize “Terbiyesiz, Benimle nasıl bu şekilde konuşabiliyorsun?” yerine “Benimle bu şekilde konuşmandan, inciniyorum, kırılıyorum” şeklinde bir yaklaşımla kızgınlığımızın gerçek nedenini ortaya koyabilir, onlardan beklentilerimizi ve hissettiklerimizi açıkça ifade edebiliriz. Böylelikle çocuklarımız veya eşimiz kendilerini bizim yerimize koyabilirler, bizi anlamaya çalışabilirler. Korktukları için değil saygı duydukları için bizim isteklerimize içten ve samimi cevaplar verebilirler. Unutmamak gerekir ki bugünün çocukları yarının büyükleri olacak. Doğru yetiştirilmiş bir çocuk yarınlar için yetiştirilmiş doğru bir aile demektir.

İletişimde BEN dilini sık kullanırsak, karşımızdakinin savunmaya geçmesini, öfkeyle karşılık vermesini, engellemiş oluruz. BEN diliyle kurulan cümleler aile içinde iletişimin iyileşerek, aile içinde birbirine değer veren, saygı duyan ilişkiler gelişmesine vesile olur. Ben dili ile hitap edilen çocukların düşünme yeteneklerinin artığı ve sorumluluk duygularının geliştiği görülür. Ben diline kendimizi alıştırmalı ve cümlelerimiz de sıklıkla BEN kelimesini kullanmalıyız.

İletişimin her aşamasında büyük önem arz eden BEN dilini hayatımızın her alanında sık sık kullanmamız dileğiyle…

Soner YENİMOL

soneryen@gmail.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here