İçimizdeki çalar saat – Soner Yenimol

0
780

İçimizdeki çalar saat

Hayatın her anında planlı olmalı insan. Peki, bu nasıl olacak? Belki bunun için hiç durmadan çalışacaksın ama kontrol senin elinde olacak. Hayatın çorba olmayacak, bir yaprak gibi oradan oraya savrularak kuruyup yok olmayacaksın. Bir sonraki adımda nerede olacağını bileceksin.

Belki çok işimiz olabilir, belki evinin kadını olabilirsin. Sabah kalk, kahvaltıyı hazırla, çocukları servise yetiştir, çamaşır yıka, ütü yap, evi temizle ve yemek yap. İşleri gözünüzde büyütmeyin, bu konuda tek dostumuz zaman.

Zaman derken, kolumuzdaki saatten değil, içimizdeki saatten bahsediyorum. Kolumuzdaki saati değil, içimizdeki saati kontrol etmemiz gerekiyor. Kolumuzdaki saatimiz bizi kontrol altına almayacak, biz içimizdeki saati kontrol altına almamız gerekmektedir. İçimizdeki saati kontrol altına aldığımızda, bir yerde bir şeyleri atlasak bile içimizdeki çalar saat çalacaktır.

Zamanla alıştığımız bu tempoda içimizdeki sese kulak vereceğiz ama içimizden bir ses her zaman bize 24 saatin yetmeyeceğini, işlerin yetişmeyeceğini, zamanın size yetmediğini söyleyecektir. O zaman fazla yüz vermeyeceksiniz o içinizdeki sese, umursamayacaksınız. İşlerinize harcadığınız zamanı tekrar gözden geçireceksiniz. İşlerinizin listesini sık sık kontrol ettiğinizde bir bakacaksınız ki gereğinden fazla zaman ayırdınız işler veya olması gereğinden çok daha az zaman ayırdığınız işler olacak.  Gerçekten işiniz çok fazla ise birkaç işi devretmesini bileceksiniz, yaptığınız işlerin bir listesini çıkararak önem/süre oranı karşılaştırması yapacaksınız. Ne demek bu önem/süre oranı, nasıl olacak bu diyeceksiniz. Örneğin; Çok önemsiz bir işiniz var, belki de boş bir ama bu sizin gereğinden fazla vaktinizi alırken, çok önemli olan bir işe vaktiniz kalmıyorsa listenizi baştan aşağıya tekrar düzenlemeli ve içinizdeki saati kontrol altına almalısınız. Bu bağlamda, sonda kalan önemsiz bütün işleri üzerinize alma istediğinden vazgeçeceksiniz. Kendinize zaman ayırabileceksiniz, belki bu ufak bir kahve molası, belki internette dolaşmak, dizi molası, sinema, kitap okuma, kişisel bakım ve daha neler…

İçinizdeki zamanı kontrol altına alın.

Saygı ve sevgilerimle…

Soner Yenimol

21.03.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here