Hedeflerimize ulaşmak zor değildir. Soner Yenimol

0
1120

Her insanın doğası gereği mutlaka bir hedefi vardır. Zaten olması da gerektiğini düşünüyorum. Benim hiçbir hedefim yok demek doğru değildir. Hedefleri olmayan bir insanın, amacı olmayacağı için hayatın her alanında huzurlu ve mutlu olamama durumu söz konusu olur. Bu durum kişiyi ruhen sıkıntılara düşürerek, ruhsal çöküntüye doğru sürükleyebilir. İnsan mutlaka hayattan ne istediğini ve bunun tersi olarak neleri istemediğini iyi bilmesi gerekmektedir.  Hedefleri olan insan, hedeflerine ulaşmak için mutlaka çaba sarf etmelidir. Çaba sarf etmek içinde, önce hedeflerini belirlemeleri ve özveri ile bu hedefleri denemelidir. Gayretli, özverili, disiplinli bir şekilde çaba sarf eden bir kişi, mutlaka olumlu sonuçlar alacaktır. Çok çalışıyorum ama hedeflerime yine de ulaşamıyorum diyen insanları duyuyoruz. Çok çalışmaktan ziyade etkili çalışmaktır önemli olan. Buna paralel olarak “Ben başarmayı çok istiyorum ama yorulmadan istiyorum.”  böyle bir şey pekte mümkün görünmemektedir.

Nedir bu etkili çalışmak?

İlk önce kişi, kendine elde edilebilir hedefler koymalıdır. Yapamayacağı ve mümkün olmayacak hedefler koymak, enerjimizin boşuna sarf edilmesine sebep olabilir. Çok basit bir ifade ile okumadan profesör olunmaz. Merdivenin 1-2-3. basamağını çıkmadan 5-6-7. basamağa çıkılmaz. Hedeflerimiz aşama aşama olmalıdır, başlama ve tahmini tamamlanma süreleri ile bunların öncelik sıraları olmalıdır.

Nedir bu öncelik sıraları?

Örneğin; birinci hedef üniversiteyi tamamlamak, daha sonra çalışma hayatına girmek ve sonrasında bir evlilik düşünen bir kişiyi hayal edelim. Birinci hedefi üniversiteyi bitirmek iken, birinci hedefini atlayarak, son sıradaki hedefi olan evliliği ilk yaparsa, bütün hedefleri ve planları alt üst olur. Öncelik sırası derken işte tamda bundan bahsediyorum.

Hedeflerimizi öncelik sırasına koymak?

Hedeflerimizi hem ilk 10-15-20 sırasına koymalı, hem de bunlara tahmini tamamlama tarihleri eklemeliyiz. Peki hedeflerin sırası hiç mi değişmeyecek? Çok sık olmamak koşuluyla ilk 10 sırasına koymuş olduğunuz hedeflerimizin yerlerini değiştirebiliriz. Altını çizerek, söylemek gerekirse bu değişiklikleri çok sık yapmamak gerekmektedir.  Çok sık hedef değiştirmek veya bunların tarihlerinin ve sırasının değişmesi doğru değildir.

Hedefe varış.

Eğer bu şekilde bir yol izlemeye, enerjinizi, özverili ve disiplinli bir şekilde harcamaya, yeteneklerinizi ve gayretinizi hedefleriniz için kullanmaya hazırsanız, hedeflerinize kavuşmak için hazırsınız demektir. Örneğin; atletizm sporunu ele alırsak, bir atletin hedefi birinci olmaktır. Koşuya başlarken birinci olsam da olur, olmasam da olur şeklinde bir düşünce ile başlamak, hedefsiz atılan bir oka benzer. Ok hızla gider ve hızını kaybedince düşer. Oysa oku hedefe fırlattığınızda süratle gider ve hedefe saplanır. Örneğimize dönersek, atletin hedefi illaki birinci olmak olmayabilir, kendine ait olan, bir önceki rekorunu kırmakta olabilir. Buda bir hedeftir. “Kendi rekorunu kırmak”. Bu şekilde ulaşılan bir hedef sonucunda, atlet her koşuda kendi rekorunu kırarak hedefine ulaştığında gün gelecek koşuda birinci gelerek büyük hedefe ulaşacaktır. Bir insan en iyinin rekorunu kırdığında hedefe ulaşmış sayılmaz. Kişinin kendi en iyi rekorunu kırması da, hedefe ulaşmaktır.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi hedeflerimizi öncelik sırasına koymalı, bunları bir ajanda, not defteri veya gözümüzün önünde bir yere asmalıyız. Hedeflerimiz sürekli gözümüzün önünde olursa otomatik olarak sürekli bize hatırlatılmış olacaktır. Örneğin almayı hedeflediğiniz bir otomobilin veya bir evin fotoğrafını bilgisayarınızın arka plan fotoğrafı yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı her kullandığınızda, hedefiniz size otomatik olarak hatırlatılmış olacaktır. Hedeflerinizi listeleyip öncelik sırasına koyduktan sonra yanlarına tahmini tamamlayacağınız tarihleri yazarak, bu tarihlerde tamamlamak üzere gayret etmeli ve bu tarihlere sadık kalmaya çalışmalıyız.

Sonuç olarak, hedeflerimize ulaşmak için hiçbir zaman özgüvenimizi kaybetmeden, azmimizi yitirmeden, acele etmeden, istikrarlı ve kararlı bir şekilde, ulaşılabilir hedefler belirleyerek, gerektiğinde hedeflerimize ulaşacak engelleri bertaraf ederek, yeni öncelikler doğduğunda mantıklı bir şekilde hedeflerimizin sırasını erteleyip, listemizi yenileyerek, hedefimize doğru adım adım ilerlemeliyiz.

Hedeflerinize ulaşmanız dileklerimle.

Soner Yenimol – 01.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here