Bugünün İşini Yarına Bırakmayın – Soner Yenimol

0
1111

Özellikle iş hayatında olmakla birlikte, el çabukluğu olan, soruna hızlıca müdahale edebilen, çözüm odaklı olan, üstlendiği işleri vaktinde ve sorunsuz yerine getirebilen insanlara her ortamda imrenilmektedir. Her şirkete, her ortama böyle insan lazım şeklinde düşünerek, latife amaçlı kişiye “ Seni kopyala-yapıştır yapmak lazım.” denilmektedir.

Başarısız olan insanların büyük bir çoğunluğu yeteneksizliğinden değil, aheste olmasından ve bir o kadarı da işlerini yarına ertelemesinden, sürekli işlerini birilerine devretmeye ve içinde bulunduğu yoğun iş temposuna ayak uyduramayıp şikâyet etmelerinden dolayı başarısız olmaktadırlar.

Üstatlarbir işe başlamak bitirmenin yarısıdır demişlerdir. Bir işi ertelediğimiz zaman gözümüzde büyür ve karşımıza engel olarak çıkar. İpin ucunu kaçırdığımızda da artık içinden çıkılmaz bir hal alır, engeller çoğalır üstesinden gelinemez sorun haline gelir. Bugünün işini yarına bırakmak demek yarının işini de ertesi güne bırakmak demektir. Başka bir deyişle, bugünün işini yarına bıraktığınızda artık o yarının işi olur ve yarın geldiğinde o iş, o günün işidir ve tekrar o günün işini yarına bırakırsak her gün erteler erteler durur bir çözüme kavuşturamayız.

Küçük tembellikler büyük başarılara engel olmaktadır. Çünkü işleri ertelememizin sebeplerinden biri de üşengeçliktir. Üşengeçlik kısa vadeli olarak insana rahatladığını hissettirse de hastalık halini alır ve büyük başarılara engel olur.

Sonuç olarak şöyle bir silkelenmek, yani deyim yerindeyse, üzerimizdeki ölü toprağını atmak, disiplinli, pratik ve iş bitirici olmak için bazı öneriler paylaşmak gerekirse;

Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin.

İnsanı vaktinden evvel yıpratan bir şey varsa o da tembelliktir. Bugünün işini yarına bırakmayın.

Tembellik tatlıdır ve sonuçları acımasızdır. İşi bitirdiğinizde ki sonuçları hayal ederek işe başlayın.

Basit bir iş için fazla zamanınızı harcamayın. Zamanı doğru yönetip, işlerinizi doğru planlayın.

(BAŞARI = Baş + Arı ) olmak üzere 2 kelimeden oluşur. Buda şu demektir. Başarılı olmak için Arı gibi çalışmak gerekir.

SonerYENİMOL, 03.04.2013 Çarşamba, İstanbul

Makalenin yayınlandığı yerler:

Goldcert Bülten Sayfa 13 – Bültene Ulaşmak için linke tıklayın: http://goldcert.com.tr/bulten/Bulten-1/index.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here