Başarılı Olmanın Yolları – Soner Yenimol

0
1046

Başarı; bir işi olması gerektiği gibi, kusursuz, eksiksiz, noksansız tamamlamak veya bir hedefe ulaşmak şeklinde tanımlanabilir. Daha doğrusu başarı geniş bir kavramdır. Herkesçe farklı farklı tanımlanabilir ve yorumlanabilir. Özünde şu vardır. Hedefe ulaştığınızda elde etmiş olduğunuz ödüldür başarı ve hatta elle tutulur olmasa bile manevi kazanımlar birer başarıdır.

Bir insan hedeflerinin karşılığını aldığında başarmış sayılır. Başarı insana özgüven verir, mutluluk verir. Bu mutluluk zincirleme bir etki getirerek hayatının diğer tüm alanlarına yayılır ve farklı hedeflere ulaşmada etken olur.

Peki, başarı bir anda nasıl olacaktır diyenleri duyar gibi oluyorum. Elbette ki başarı bir anda olmayacaktır, başarıya giden yolda karşımıza çeşitli engeller çıkacaktır. Bu engeller karşısında gayret ve özveri ile hareket etmeli, başarıya giden yolda karşımıza çıkan engelleri bertaraf etmeliyiz. Bazen rüzgâr ters esebilir. Rüzgârın yönünü değiştiremiyorsak eğer, gerektiğinde yelkenimizin yönünü değiştirmeyi öğrenmeliyiz. Önümüze bir dağ çıktığında son tren istasyonunu orada kurmamalı, dağları delerek yeni istasyonlar yapmalı ve treni daha ilerilere ulaştırmalıyız.

Nasıl olacak bu ?

Örneğin; ilk bisiklet öğrendiğimiz zamana geri dönelim. Bisiklet binen çocukları gördüğümüzde bizde arzuladık ve bisiklet alma hayali (hedefi) aklımıza düştü. Ebeveynlerimize talebimizi bir şekilde ilettik ve kendimize bisiklet alınması sağlayarak hedefimize ulaştık. Yani başarılı olduk. Sonrasında diğer çocuklara baktıkça bizde onlar gibi bisiklet sürmeyi arzuladık. İlk başta yandaki destek tekerlekleriyle bu işe başladık ve bu işin zevkine varıncayandaki destek tekerleri ile bisiklet kullanmak artık bizi kesmedi. Artık yeni bir hedef başladı, destek tekerleklerini çıkardık, öncesinde çok badireler atlattık, düşmeler, sıyrıklar, yaralar, acılar ama yılmadık, bırakmadık. Bizde diğer çocuklar gibi destek tekerlekleri olmadan bisikleti sürecektik. Sonunda türlü türlü zorlukların üstesinden gelerek amacımıza ulaştık. Yılmadık, yorulmadık. Çünkü bisiklet sürmeyi öğrenecektik, öğrenmeliydik. Çünkü önümüze çıkan engellere değil, sonuca (başarıya) odaklanmıştık.

Şimdi ne oldu?

Yaş ilerledikçe, büyüdükçe başarmak karşısında hedefe bakış açımız değişir oldu. Çocukluktaki aynı heyecanımızı duyamaz olduk. Önümüze türlü türlü engeller çıktığında, olaylara çocukluğumuzdaki gibi yaklaşamadık. Peki ne değişti de çocukluktaki heyecanımızı kaybettik? Aslında değişen hiçbir şey yok. Biz sadece etrafımızdaki insanların, kişilerin, fikirlerine ve düşüncelerine gereğinden çok fazla önem vermeye başladık. Çevremizdeki insanlardan fazla etkilenmeye başladık. Yeni bir başarıya konsantre olduğumuzda, başaracağımızdaki elde ettiğimiz maddi ve manevi kazanımlardan ziyade, bu başarıya giderken önümüze çıkacak zorluklara yoğunlaştık.

Peki ne yapmalıyız?

Başarısızlık engelleri gördüğümüzde, vazgeçtiğimizde oluşan bir sonuçtur. Başarı için yola ve hedeflerine başladığınız an başarısızlık diye bir şey yoktur. Hedefe gerçekten kendimizi adamalıyız. (Tıpkı ufak bir çocuk gibi.) Elbette ki hedefe giden yoldaki engelleri bileceğiz, tanıyacağız ama oraya takılıp kalmayacağız. Kararlı ve istikrarlı olacağız. Engellerin cesaretimizi kırmasına izin vermeyeceğiz. Karşılaşacağımız başarısızlıklara da kendimizi hazırlayacağız, başardığımızda elde edeceğimiz maddi ve manevi kazanımlara da hazır olacağız.

Sonuç olarak;

“Sen hep hayatında başarılı mısın diyenler olacaktır.?” Her başarılı insanın hayatında mutlaka başarısızlıklarda olacaktır. Önemli olan başarısızlıklarımızdan ders çıkarmalı, hatalarımızı gözden geçirmeli ve bu hatalar ile eksik yanlarımızı tamir ederek, kendimizi yeni bir başarı için hazırlamalıyız.

Hayatın her alanında başarılı olmanız dileklerimle.

Soner Yenimol

22 Mart 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here